تاريخ افتتاح اول ژانويه 2014 - يازدهم دي ماه 1392

ورزش و مواد مخدر

:::

به نام آنكه آرامش بخش دلهاست

 

نگاه فرهنگي به مقوله اعتياد و مواد مخدر مي تواند انزجار و نفرت عمومي را از اعتياد ايجاد كند درست مانند آنچه امروز در مورد ايدز وجود دارد.

بطور كلي نگاه به معتاد بايد يه نگاه محبت آميز باشد: پزشكان و درمانگران معتقدند معتاد بيمار است و بايد درمان شود اما قانون و نيروي هاي امنيتي معتاد را مجرم مي دانند.

غير از اين اعتيادها،موارد ديگري هم وجود دارد كه به ظاهر مخدر نيستند اما فرد دانسته يا ندانسته به آنها معتاد مي شود.مثل قهوه كه مصرف زياد آن مي تواند مسائل جسماني و حتي احساسي شديدي ايجاد كند.بالزاك نويسنده معروف فرانسوي در اثر اعتياد به قهوه از دنيا رفت عادت او به قهوه چنان زياد ومخرب شده بود كه آنرا بصورت سوپ غليظ ميخورد!!!

اعتياد به چاي،تلويزيون،اينترنت،قرصهاي اعتياد آور و ... از ديگر انواع اعتياد است پس همانطور كه مي بينيم بسياري در سطوح كم يا زياد معتادند.

نظريه هاي روانشناختي و جامعه شناسي،دلايل زيادي براي ابتلا به انواع اعتياد ذكر مي كنند و مي گويند همه انسانها ميل به كاملتر شدن دارند.تمايل به تكامل.اين تمايل در تمامي سلولهاي بدن انسان وجود دارد،گويي در حافظه هر سلول حك شده است و اين حافظه پاك نمي شود انواع مي توان روي آنرا با انواع آلودگي ها پوشاند وظيفه حقيقي ما در مورد اعتياد همين است كه آگاهي مربوط به كمال طلبي و كامل شدن را بيدار كنيم.اعتياد به هر شكلي كه وجود داشته باشد اعم از مواد مخدر،غذا،الكل،سيگار،قمار،تلويزيون و صدها وسوسه ديگر كه همه روزه بر سر راهمان قرار ميگيرند ناشي از آن است كه مي خواهيم در مكاني اشتباه به دنبال خواسته هاي موجه بگرديم.

روبرت جانسون روانشناس مشهور در كتاب خود بنام «وجد»همين مفهوم را چنين بيان ميكند:

اين اعتياد چيزي نيست جز جايگزين كردن فساد و تباهي به جاي تجربه سرور واقعي!

از اين ديدگاه معتاد يك جوينده است،اما جوينده اي گمراه.او در جستجوي شادي،نشاط و حتي ماورايي شدن است اما در جهتي نادرست نگاه مي كند و در همان جهت نادرست دست به اقدام مي زند.دست كم در شروع اميدوار است چيزي شگفت انگيز را تجربه كند،چيزي كه او را به وراي واقعيات تحمل ناپذير روزانه ببرد.

البته اعتياد چيزي نيست كه كسي به آن افتخار كند،اما نشانه اي است از ميل انسانها به رسيدن به تجربه هايي فراتر،تجربه هايي كه متاسفانه،هرگز با داروهاي مواد مخدر يا با رفتارهاي وسواسي،حاصل نخواهد شد.واقعيت اين است كه همانطور كه به آب و غذا و هوا احتياج است به «وجد و سرور» نيز نياز است.

وقتي نيازهاي حقيقي روح و روان به درستي فهميده و ارضا نمي شوند بسياري به انواع گوناگون فعاليت هاي تحريك كننده روي مي آورند تا به تجربه اي كه جانسون آنرا «وجد» مي نامد دست يابد.

همه انسانها در هر فرهنگ و در هر عصر تاريخي ،نيازمند تجربه «وجد» بوده و هستند آنها در پي اين بوده اند كه به نوعي از شادي و نظاير آن برسند كه وراي واقعيت زندگي روزانه باشد.

شخص معتاد نيز گمان مي كند با اعتياد خود مي تواند به شگفتي و رمز و راز برسد.اما خلا معنوي او، كه بدرستي هدايت نشده او را به سمتي سوق مي دهد كه به اقدامات ويرانگرانه عليه خود تن مي دهد.

بنابراين براي درمان اعتياد مي بايست بر اين هدف متمركز شد كه احساسات بسيار مثبتي در فرد معتاد ايجاد كرد كه وسوسه هاي اعتياد را تحت شعاع خود قرار دهد و از قدرت آنها بكاهد يعني فرد معتاد جدا از تجربه مواد مخدر،تجربه لذت بخش ديگري داشته باشد كه بتواند به آن رجوع كند و در پرتو تماس با آن و لذت رضايت ناشي از آن،به نيروي قدرتمندي براي بهبود خويش دست يابد.

روشهاي پيشگيري و درمان در علم پزشكي هم از ديرباز تاكنون رو به توسعه و رشد بوده و محدود به درمانهاي دارويي نميباشد.توجه به ورزش و فعاليت بدني بعنوان راهكار اصلي پيشگيري و نيز درمان بسياري از بيماري ها همچون اعتياد محسوب شده و عامل ايجاد سلامت عمومي و كاهش سطح ناتواني در جمعيت بيمار مي گردد و در جامعه صنعتي امروز،توجه به ورزش را بعنوان مؤثرترين عامل پيشگيري در نظر مي گيرند.

جملات زيبا

-چه نيكوست با عشق و مهر سخن گفتن،تا گُلي از خواب برآيد.

-دعا و نيايش،موجب آرامش و اميدواري است و انگيزه به زندگي و تلاش و پشتكار را در انسان تقويت مي كند.

-بياييم خلاقانه زندگي و ذهنمان را تازه تر كنيم.

-زندگي را با نيايش،ورزش و تغذيه سالم،دلنشين تر بسراييم.

-اين نيز بگذرد.

 

شعارهاي فرهنگي ورزشي

شجاعت و فداكاري با ورزش

پشتكار با ورزش

اخلاق خوش با ورزش

تمركز ذهن با ورزش

آسايش و آرامش با ورزش

تفريح و نشاط با ورزش

پُر انرژي با ورزش

طرح هاي فرهنگي ورزشي

سخنی پند آموز

امام على سلام الله علیه :
مَنْ حَسُنَتْ خَليقَتُهُ طابَتْ عِشْرَتُهُ؛

هر كس خوش اخلاق باشد، زندگي اش پاكيزه و گوارا مي‏گردد.