تاريخ افتتاح اول ژانويه 2014 - يازدهم دي ماه 1392

ورزش و موسيقي

:::

 

به نام آنكه آرامش بخش دلهاست

 

ورزش و موسيقي ، اينکه اين دو پديده چقدر با يکديگر ارتباط دارند ،اظهرمن الشمس است، اما شما وقتي که اين مقاله شيرين را مي خوانيد بيشتر پي به اين رابطه خواهيد برد ، حتما برايتان جالب است که بدانيد مثلاً موسيقي دررها کردن انرژي در بدن ورزشکاران کمک مي کند؟
تا کنون بحث هاي جدي واساسي درباره موسيقي و نسبت اين هنر با ساير پديده هاي هنري و ورزشي جهان ، توسط کارشناسان و استادان فن صورت گرفته است .
مدت ها پيش در تحقيقات به عمل آمده توسط هيأت هايي متشکل از ورزشکاران و موسيقي دانان در مغرب زمين ، نسبت بين ورزش و موسيقي مورد توجه خاص قرار گرفت و ارتباط عميق بين اين دو پديده انساني محرز شد.
پس از احرازارتباط عميق بين تاثيرات دو جانبه ورزشي و موسيقي بريکديگر، نخستين اقدامات صورت گرفت و نتايح مثبت آن ثبت و به جهانيان عرضه شد، درحال حاضر و در دوران تقويت ماشينيزم و پديده هاي الکترونيکي و کامپيوتري، همچنين توليد اتومبيلهاي سيستماتيک با آخرين امکانات رفاهي و امنيتي که مي تواند نقش ورزش را از حوزه هاي عمومي به رشته هاي تخصصي کاهش دهد و گرايش به تن پروري و رفاه ناشي از ماشينيزم را ترويج کند، توجه متخصصين موسيقي در استفاده از اين هنر براي عموميت بخشيدن به ورزش ، کاملا صحيح و به جاست . براي تحقق اين امر به نظر مي رسد ابتدا با موسيقي و برخي اصلاحات
اساسي آن با ورزش آشنا شويم تا نقش موسيقي را در تحرکات جسمي بيشتر درک کنيم .
در اين راستا در بخش اول اين سلسله مقالات با ريتم آشنا مي شويم.در بخش دوم به تلفیق موزیک به حرکات هوازی می پردازیم و در بخش سوم این مقاله ،اشاره ای به موسيقي و ورزش باستاني خواهیم داشت و سپس به جادوی موسیقی در ورزش می پردازیم.

بخش اول

ریتم
ريتم يکي از ارکان اساسي موسيقي است. ريتم يا وزن در موسيقي از جايگاه ويژه اي برخوردار است البته ريتم در تمام هنرها و پديده ها حضور دارد. همانگونه که موسيقي در وهله نخست از اصلي ترين عنصر يعني ريتم تشکيل شده در ورزش نيز کندي ، تندي و تعادل در حرکات ورزش حاکي از اهميت و جايگاه ريتم دراين پديده است . پس وجه مشترک ورزش و موسيقي ريتم است. در واقع هم موسيقي و هم ورزش با ريتم ارتباط تنگاتنگ دارند. تکرار يک الگوي مشخص ريتميک به طور کلي حتي اگر توسط سازهاي کوبه اي انجام شود باعث جنبش و تأثيري قوي خواهد شد .


با الهام گرفتن از حرکات بدن و الهام بخشيدن به حرکات آن ، حرکاتي نظير راه رفتن و حرکات موزون که ممکن است به طور تصادفي باشد شکل مي گيرد. ريتم مي تواند در جهت دادن به حرکات بدن نقش مؤثري داشته باشد که ورزشکاران در محوريت آشنا بودن با ريتمهاي گوناگون مي توانند از اين بخش موسيقي بهره هاي فراواني کسب کنند.
بروس لي و استفاده از ريتم هاي موسيقي
در موسيقي ريتم هاي بسيار پيچيده اي وجود دارد که ورزشکار نيازي به استفاده ازآن ندارد اما به عنوان مثال با
تحقيقي که شخصاً برروي برخي حرکات ورزشي درکاراته ، تکواندو و ساير رشته هاي رزمي انجام داده شده اين نتيجه حاصل شده است که حتي شخصي مانند بروس لي، از اين ريتم هاي پيچيده آگاهانه يا ناآگاهانه در برخوردهاي گوناگون و شرايط مختلف استفاده کرده است .


چندي است که بحث موسيقي درماني در جوامع مختلف مطرح گرديده است و به صورت جدي پيگيري و در مواردي داراي اثرات مثبت درماني بوده است.
نقش موسيقي نيز در ورزش در همين راستا قابل بررسي و تامل است. قبل از ورود به بحث ورزش و موسيقي ، شمايي از موسيقي درماني را براي مقدمه مي آوريم.
پژوهشهاي صورت گرفته نشان مي دهد که غده تالاموس به عنوان مهمترين غده در مغز انسان محرکهاي صوتي را به وسيله سيستم هاي عصبي دريافت و در کنار حافظه و تخيل به آنها پاسخ مي دهد . غده هيپوفيز، نيز که از غده تالاموس فرمان دريافت مي کند به محرکهاي صوتي موزون پاسخ مي دهد و موجب بروز ترشحاتي مي شود که نتيجه آن آزاد سازي ماده آرام بخش به نام آندروفين خواهد بود.
در اين تحقيق کوتاه نقش موسيقي در درمان بيماري هاي گوناگون بسيار مهم است. نکته جالب تر اينکه به هنگام احساس ترس و اضطراب که غدد فوق کليوي اقدام به ترشح ماده اي به نام کاتولومين مي کند که يعني به عبارتي ترشح مواد مزبور موجب ايجاد ترس مي شود، موسيقي باعث مي شود که ترشح و آزاد سازي اين ماده اضطراب زا کاهش يافته، درنتيجه ميزان ضربان قلب و فشار خون پايين آمده به حالت عادي برگردد. هر چند ورزش خود به خود موجب جذب انرژي و ذخيره آن مي شود ، اما موسيقي همچنان که در بهبودي وضعيت بيمار نقش حساس و بزرگي را ايفا مي کند، در جذب ، ذخيره انرژي و رها کردن انرژي در ورزشکار نيز کمک فراوان مي کند.

تاثير سازه هاي ضربه اي در ابتداي مسابقه ها
حالت هاي روحي - رواني ورزشکار قبل از بازي و مسابقات حساس قابل بررسي است . بنابراين براي ايجاد يک روحيه شاد و آماده براي رها شدن انرژي در زمان لازم، مي بايد ورزشکار به آهنگ هاي شاد اما ملايم گوش کند تا به مقداري که لازم است انرژي خود را نگه داشته و ذخيره نمايد . موسيقي ملايم و آرام در گامهاي متوسط همراه با يک ارکستراسيون و سازبندي کلاسيک دقيق و منسجم براي ورزشکار جهت آماده شدن براي يک دوره مسابقه سنگين مانند مشت زني يا دووميداني بسيارموثر و کارآمد است . استفاده از سازهاي کوبه اي و مضرابي سنگين در ابتداي هر بازي ممکن است انرژي زيادي را به صورت غيرهدفمند از ورزشکارخارج کند و برعکس پخش و شنود اين سازها با دسي بل هاي متوسط ، دقيقاً هنگام تمرين در سالن هاي مختلف براي ايجاد هيجان جهت خروج انرژي و تغذيه مناسب براي دريافت انرژي افزون تر بسيار موثر و عقلاني است.بخش دوم


تلفیق موزیک به حرکات هوازیموسیقی یکی از راههای اعجاب انگیزی است که به واسطه ی آن می توانید در حین انجام حرکات ایروبیک قدرت و نیروی خود را چند برابر نمایید. اگر به موسیقی علاقه داشته باشید، با تلفیق موزیک به حرکات هوازی می توانید تمرینات مفید و ثمربخشی را داشته باشید.
البته کارشناسان امور ورزشی معتقدند که به هر حرکت فیزیکی که پیوسته و متوالی انجام پذیرد، می توان نام تمرین ایروبیک را نسبت داد. افزودن موسیقی به حرکات روتین ورزشی می تواند شما را تشویق کرده و بر شدت حرکات شما بیفزاید؛ اما این تمام ماجرا نیست. افزودن موسیقی چه بسا مزایای بیشتری را نیز در بر دارد. نرمش های روتین ایروبیک به همراه موسیقی می توانند شامل حرکات سریع، پرش و جهش برای مدت زمان مبسوطی باشد.
برخی از مزایای افزودن موسیقی به حرکات ایروبیک به شرح زیر می باشند.
باید خاطر نشان کرد که همه افراد با هم تفاوت هایی دارند. از جمله اهم این تفاوت ها می توان به مواردی نظیر سن، شرایط طبیعی بدن، جنسیت، و... اشاره کرد.
به همین دلیل باید توجه داشت رنج ضربان قلبی که در حین اجرای حرکات هوازی بوجود می آید در همه افراد یکسان نخواهد بود.

تنوع در موزیک
هیچ چیز به این اندازه جالب نیست که تن موسیقی را با تن حرکات ایروبیکی که انجام می دهید بهم بیامیزید. می توانید 40 نمونه از آهنگ های مورد علاقه ی خود را انتخاب کنید و در زمان نرمش به آنها گوش دهید. برخی CD های انتخابی هستند که گلچینی از بهترین موزیک ها را در خود جای می دهند و برای هر سلیقه و هر سنی مناسب می باشند. لازم به ذکر است که تن موسیقی که برای حرکات ایروبیک انتخاب میشود باید بین 118 تا 122 ضرب آهنگ در دقیقه باشد.
در این میان ژانری که برای موسیقی انتخاب می شود، تاثیر زیادی بر روی تشویق ورزشکارن دارد. باید آهنگ ها را طوری انتخاب کنید که برای کل دوره ی انجام حرکات مناسب باشند. به این ترتیب که ابتدا با آهنگ های آرام شروع کرده تا بدن در این زمان گرم شود. سپس ریتم موسیقی تند شود تا حرکات به تدریج شدت پیدا کنند. مرحله ی آخر نیز قسمت خنک کردن بدن است که ریتم آهنگ باید مجدداً آرام شود.
نوع دیگری از حرکات ایروبیک وجود دارد که با نام جازرسایز معروف است. مربی به کارآموزان اینطور آموزش می دهد حرکات ورزشی را با حالتی از حرکات موزون و ریتمیکی که بیشتر حالت رقص دارند بیامیزند. این امر هم می تواند تناسب اندام زیاد و هم شادابی دو چندانی را به شما بدهد.

آمیختن کلیپ های رقص و باله به حرکات ورزشی
در تمرین های ایروبیک جای مانور دادن خیلی باز است، و این تنوع برای افراد متفاوت در شرایط مختلف می تواند کاربرد داشته باشد. مانورهای روی زمین، استفاده از استپ، استفاده از چوب های مخصوص ایروبیک و آمیختن همه ی این حرکات با هم از جمله ی آن می باشند. شما می توانید دی وی دی ها و فیلم های ویدئویی متنوعی را در این زمینه پیدا کنید. حرکات روی استپ را می توانید برای مدت زمانی در حدود 120 دقیقه ادامه دهید.
یکی دیگر از این ویدئوها هم رقص و ایروبیک و حرکات استپ را با هم تلفیق کرده. مدت زمان این ویدئو 140 دقیقه به طور مستمر می باشد که با موسیقی تند آمیخته شده است.
اخیراًً دوره های آموزشی جدیدی توسط سازمان تربیت بدنی ارائه شده اند که محتوای قدیمی آنها با سبک ها ی ورزش نوین جایگزین شده است. با بهره گیری از سبک موسیقی جاز، فرد اشتیاق خاصی به انجام حرکات پیدا می کند. افرادی که ورزش های ایروبیک را انجام می دهند با استفاده از این فیلم های ویدئویی هم می توانند حرکات جدیدی را آموزش ببینند و هم می توانند از حرکات موزون آمیخته با حرکات هوازی بیشترین لذت را ببرند. این پک های آموزشی نه تنها برای افراد تازه وارد و کسانیکه تجربه ی چندانی در زمینه با اجرای حرکات ایروبیک ندارند مفید است، بلکه ورزشکاران متوسط و پیشرفته نیز می توانند از این حرکات بهره ببرند.
گاهی اوقات حرکت ایروبیک همراه با موسیقی آنقدر اشتیاق و انگیزه در فرد ایجاد میکند که هیچ چیز نمی تواند جلوی وارد شدن فرد به باشگاه را بگیرد. با اجرای این تمرینات حالت فرد به طور کلی تغییر پیدا می کند. انجام حرکات ایروبیک بدون در نظر گرفتن ریتم موسیقی خاص شاید قدری دشوار باشد. افزودن موسیقی به حرکات هوازی تجربه جالبی است که به اندازه کافی انگیزه و اشتیاق برای سالم نگه داشتن بدن را به شما هدیه می دهد.


بخش سوم

موسيقي و ورزش باستاني
ورزش در هزاره جديد فراتر از امري تشريفاتي و يا نوعي سرگرمي است، شركت در ورزش يك امر انساني است و براي تمامي انسانها در هر سني جهت رسيدن به زندگي سالم كاملاً ضروري و لازم است. ورزشها از بازي و فعاليتهاي بدني گرفته تا ورزشهاي رقابتي سازمان يافته نقشي مهم در تمام جوامع دارند، ورزش براي رشد و نمو يك كودك حياتي است. ورزشها ارزشهاي اصولي مانند همكاري و احترام متقابل را آموزش مي دهند و باعث ارتقاء سلامتي و كاهش بيماريهاي احتمالي مي شوند. ورزش بعنوان يك نيروي اقتصادي وارد، برجسته و اشتغال زا موجب توسعه منطقه اي شده، انسانها و جوامع را گرد هم آورده و پلي بين فرهنگ ها و گونه هاي نژادي برقرار مي كند .
ورزش بعنوان يك وسیله ضروري براي حل بسیاري از تقابل هاي موجود با توسعه و صلح در جهت دستيابي به اهداف هزاره كمك مي كند. ورزش در تمامي اشكال فعاليت جسماني به آمادگي جسماني ، سلامت رواني و عقلاني و تقابل هاي متفاوت اجتماعي كمك مي كند .اين امر شامل بازي هاي جهاني ، بومي و سنتي ، تفريحات و ورزشهاي رقابتي يا انگيزشي سازمان يافته اتلاق مي شود.

بازي
بازي بويژه در نزد كودكان به هرگونه فعاليت بدني مفرح و گروهي اتلاق مي شود كه اغلب بدون ساختاري خاص و فارغ از قوانين است.
تفريح
تفريح از بازي سازمان يافته تر است و در حالت عمومي منحصر به فعالیتهاي بدني در اوقات فراغت مي شود. ورزش از تفريح هم سازمان يافته تر بوده و قواعد و ضوابطي دارد و به شكل مسابقه برگزار مي شود. شايان ذكر است بازي، تفريح جسماني و ورزش همگي فعالیتهايي هستند كه آزادانه براي لذت و شادماني انتخاب مي شوند.

فوايد مشاركت در ورزش
مشاركت در ورزش فوايد جسماني بارزي دارد و باعث افزايش توان مردم براي زندگي طولاني و سالم، ارتقاء سلامتي ، افزايش اميد به زندگي و كاهش احتمالي بيماريهاي مهمي از جمله بيماريهاي قلبي ، ديابت و سرطانهاي خاص مي شود . ورزش داراي فوايد اجتماعي رواني بسياري از قبيل ترويج هم گرايي اجتماعي ، آموزش روشها ، مكانيسم هاي پيروز شدن و نيز كاهش افسردگي مي باشد.

ورزش به مثابه فرهنگ
ورزش به مثابه فرهنگ است و هنر بخش مهمي از فرهنگ و شكوه و ماندگاري آن را مي سازد . هنر ، ورزش را مجسم مي سازد و با جذابيت هنري مردم بيشتر به ورزش جذب مي شوند و جشنواره هاي ورزشي توام با موسيقي و ساير هنرها و آداب و رسوم و فرهنگ ملتها نقش مهمي در تعامل بين فرهنگ ها و مبادلات فرهنگي ايفا مي كند.

ورزش و موسيقي
در مورد ورزش و موسيقي سابقه آن بيشتر به بازيهاي بومي ، محلي و سنتي و رقص هاي آئيني باز مي گردد
و در همه اعصار ما شاهد ارتباط تنگاتنگ بين ورزش و موسيقي و هنر بوده ايم . در فرهنگ ايراني ورزش به ويژه در شكل ورزش باستاني آميخته با هنر و ادب و موسيقي بوده است و ضرب مرشد ريتم ورزش را شكل داده است و ورزشكاران با ضرب مرشد به وجد آمده و در جهت تقويت قواي جسمي و روحي خود كوشيده اند . ورزش باستاني بعنوان ميراث فرهنگي مشترك ما و مردم منطقه است. ورزش باستاني در افغانستان به نام ضرب و ميل معروف است . اين ورزش در افغانستان علاوه بر ضرب با سازهاي محلي ديگري اجرا مي شود . در كشتي هاي محلي باچوخه در خراسان و يا كشتي هاي سنتي در گيلان و يا در مراسم چوب بازي در استان فارس، همواره شاهد آميختگي فعاليتهاي ورزشي با موسيقي از گذشته هاي دور در كشورمان بوده ايم.

پژوهش و موسيقي
پژوهش ها نشان مي دهد كه ورزشكاران از شنيدن موسيقي در حين انجام ورزش و حركات ورزشي و تمرينات فيزيكي لذت مي برند . خواه این موسيقي با شور و حال زياد باشد و يا يك نوع موسيقي آرام ، بسياري مواقع مشاهده مي شود كه ورزشكاران در طول انجام حركات تمريني و ورزشي از گوشي هاي يك واكمن صداي آن را مي شنوند . شنيدن موسيقي برايشان رضايت بخش و آرامش دهنده است.
بسياري از ورزشكاران بر این باورند كه موسيقي در دستيابي به آرامش و راحتي آنان (ريلكسيشنRelaxation ) به آنها كمك مي كند. همانگونه كه در تمرينات ايروبيك و يا هوازي مدرن شاهد هستيم اين تمرينات با استفاده از ريتمهاي مناسب و لازم براي بازدهي يكنواخت در عملكرد ورزشي موثر است. نظير چنين برنامه هايي را مي توانيد روزانه در برنامه هاي صبحگاهي و نرمش صبحگاهي تلويزيون مشاهده نماييد.
 موسيقي ايراني مجموعه اي غني از ملودي هاي باستاني
در مورد موسيقي ايراني بايستي اشاره كرد اين موسيقي به مجموعه بسيار غني از ملوديهاي باستاني ايران اتلاق مي شود كه خواستگاه آن فرهنگ و تمدن سرزمين ايران بوده است. اين ملودي ها از ديرباز و از كهن ترين ادوار تاريخي حداقل 3500 سال قبل از ميلاد به روش سينه به سينه به طور فرهنگ شفاهي از نسلي به نسل ديگر منتقل شده است در جريان اين انتقال از تحولات اجتماعي ، سياسي و اقتصادي زمان خود تاثير پذيرفته است.
در اواخر دوران قاجار توسط خاندان فراهاني علي اكبر فراهاني وپسرانش ميرزا عبدالله و ميرزا حسين قلي موسيقي ايراني سازماندهي و بر اساس پيوند هم خانوادگي و ملاحظات فني در قالب هفت دستگاه وپنج آواز و تعداد زيادي گوشه ( 200 الي 400 ) تحت عنوان رديف تدوين شده است. اين رديف با عنوان رديف سازي بنام راويان خود مثل ميرزا عبدالله، ميرزا حسين قلي ، موسي خان معروفي و علي اكبرخان شهنازي شناخته مي شود كه اصلي ترين رپراتور آموزشي موسيقي ايراني محسوب مي گردد. موسيقي ايراني بمعناي واقعي در اصل موسيقي است كه در شكل بديع و خلاق برگرفته و ملحم از رديف بوسيله هنرمندان ناب و راستين اجرا و توليد مي شود. (سنت و موسيقي ايراني – عين الله مسيب زاده)

ضرورت تدوين ومعرفي علمي موسيقي زورخانه اي
يكي از نيازهاي موجود ورزش كشور با توجه به شكل گيري فدراسيون بين المللي ورزش باستاني موضوع استاندارد سازي ورزش باستاني است و در اين خصوص لازم است اساتيد و هنرمندان موسيقي ايراني درخصوص تدوين و معرفي علمي موسيقي زورخانه اي اقدام نمايند و پژوهش در اين زمينه يكي از نيازهاي مهم خواهد بود كه در اين خصوص از همكاري هنرمندان استقبال مي نماييم.

ورزش باستاني ميراث نياكان
بايستي توجه داشت هر عنصر فرهنگي نه تنها ارزش ملي و محلي دارد بلكه بخشي از گنجينه جهاني بشري
است و متعلق به كل جامعه انساني است در بين عناصر فرهنگي كه در هجوم سيل گونه فرهنگ غرب قرار گرفت و كمرنگ شده است ورزشهاي زورخانه اي منحصر به فرد است . ورزشهاي زورخانه اي مجموعه اي از ساختارهاي فرهنگي چندهزار ساله نياكان ما بوده است كه امروزه به ما به ارث رسيده ما بايد فرزندان شايسته اي باشيم تا از ميراث فرهنگي و سرمايه هاي معنوي مرز و بوم خود پاسداري كنيم. نه اينكه سهل انگارانه آن را از دست بدهيم.
از ميراث پربهاي نياكان ما هنوز زورخانه زنده است و نقش سازنده خود را در زندگي ايفا مي كند. زورخانه هنوز هم از خاطره مردان ايران بزرگ ماوراء النهر تا بين النهرين از سند تا ارس ، از خرز تا خليج فارس زدوده نشده است .

زورخانه و نقش آن در تربيت جوانان برومند ، سالم و سرافراز
زورخانه مي تواند باز در اين پهنه ، خاطرات شيرين پهلواني و جوانمردي ، رفعت و عظمت را زنده كند و جوانان برومند، سالم و سرافراز تربيت كند. به لحاظ نقش سازنده و تركيب منحصر به فرد زورخانه است كه حفظ و گسترش آن از نظر فرهنگي و ورزشي ، اجتماعي و اخلاقي اهميت ويژه اي پيدا مي كند. سخن را بااين گفته آقاي پل چارتير از اساتيد ورزشهاي سنتي از كانادا و عضو هيات اجرايي فدراسيون بين المللي ورزش هاي زورخانه اي به پايان مي برم :
نظامات ور زش باستاني نشان دهنده تر كيب كامل حركات موزون ، جوانمردي ، زيبائي و نيكي مي باشد . اين حركات ، ذهن و روح را همانند جسم با خرد ، درستكاري و قدرت هماهنگ پرورش مي دهند . اين ارزش ها كه نشان دهنده بالاترين سطح آرمان هائي است كه يك انسان مي تواند از آنها پيروي كند ، باعث جذب افراد به سوي ورزش باستاني شده است . وفاداري ، شجاعت و فداكاري ، انسانيت ، تواضع و ديگر خواهي .

جادوی موسیقی در ورزش
در طی دهه گذشته، تحقیقات بسیاری در زمینه بررسی اثرات موسیقی بر ورزش و تمرینات بدنی صورت گرفته كه این مقاله به برخی از مهم ترین آنها اشاره دارد و توصیه هایی را جهت استفاده مؤثر از اثرات روح بخش موسیقی ارائه خواهد داد. به علاوه، در این مقاله تجریبات عملی كه در بازیهای المپیك به دست آمده اند، مرور خواهند شد.

موسیقی چگونه به فعالیتهای ورزشی كمك می كند؟
فهم مكانیسم هایی كه به واسطه آنها بدن به موسیقی واكنش نشان می دهد، می تواند كاربرد مؤثر موسیقی در ورزش را نشان دهد. مطالعه جامع مقالاتی كه در این زمینه نگاشته شده اند، نشان می دهد كه
موسیقی به چهار طریق بر ورزش و فعالیتهای بدنی اثر می گذارد.
1- در ورزشهایی مثل دو و دوچرخه سواری كه به صورت تكرار شونده(Repetitive) هستند و با شدتSub maximal انجام می شوند، موسیقی می تواند توجه ورزشكار را افزایش دهد و توجه وی را تا حدی از خستگی منحرف نماید. این وضعیت باعث كاهش میزان تلاش اضافی ورزشكار می شود و تكنیكی است كه بسیاری از ورزشكاران به آن اعتراف دارند و تحت عنوان

Dissociation نامیده می شود.

Dissociation عبارت است از متمركز شدن بر روی تحریكاتی خارج از فعالیت ورزشی.

برخی از ورزشكاران دوست دارند مثلاً به مناظر اطراف نگاه كنند و یا ذهن خود را به افكار دیگری مشغول نمایند، ولی موسیقی یكی از لذت بخش ترین و مؤثرترین روشهایDissociation را فراهم می كند.Dissociation می تواند با دوركردن افكار ورزشكار از خستگی، وضعیت ذهنی وی را به صورت مثبتی تغییر دهد.

2- موسیقی می تواند وضعیت روانی و فیزیولوژیكی نامطلوب را تغییر دهد و بنابراین به شكل نوعی تحریك قبل از مسابقه و یا به شكل آرامبخش برای ورزشكاران مضطرب به كار رود. یكی از روش هایی كه اغلب مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از موسیقی های تحریك كننده( هیجان انگیز) همراه با توصیه های شفاهی جهت روحیه دادن به ورزشكار است. به همین طریق می توان موسیقی آرامبخش را برای كمك به انجام تكنیك هایRelaxation بكار برد. گاهی اوقات نیز موسیقی را همراه با روش های هیپنوتیزم به كار می برند تا به وسیله آن بخش ویژه ای از موسیقی را در ذهن ورزشكار حك نمایند.

3- موسیقی از طریق هماهنگی و شباهت هایی كه بین ضرباهنگ آن و حركات ورزشكار وجود دارد، به انجام ورزش كمك می كند. بررسی ها نشان می دهند كه همزمان كردن حركات ورزشی با موسیقی سطح Output ورزشكار را افزایش می دهد و این یكی از دلایل محبوبیت كلاسهای ورزشی همراه با موسیقی است.

4- مانند روش قبل كیفیت موزون ( ریتمیك) موسیقی، الگوی مهارت های فیزیكی را بهبود می بخشد و بنابراین محیط بهتری برای یادگیری فراهم می كند. تجریباتی در این زمینه در ژیمناستیك و شنا وجود دارد.

انتخاب موسیقی درست
تحقیقات اخیر نشان می دهند كه چهارعامل كلیدی در عمل تحریك كنندگی( ایجاد انگیزش) موسیقی مؤثر هستند.
اول، آمادگی و تمایل افراد جهت واكنش به تحریكات ریتمیك است و در این زمینه توانایی پاسخ موزون به موسیقی عامل برجسته ای است.

دوم، ویژگی ملودیك و هارمونیك موسیقی است كه می تواند وضعیت ذهنی شنونده را تحت تأثیر قرار دهد كه ما ترجیحاً آنرا موزیكالیتی(Musicality) می نامیم.

سوم، فرهنگ بومی و اجتماعی ورزشكار و به تبع آن نوع موسیقی است كه می تواند واكنش وشكار را به موسیقی تحت تأثیر قرار دهد.

چهارم، عامل همراهی(Association) است یعنی با همراه كردن سایر تحریكات مثل تصویر، فعالیت فیزیكی بهبود می یابد.

از چهارعاملRhythmic Response، Musicality، فرهنگ وAssociation، دو مورد اول عوامل داخلی و دو مورد بعدی عوامل خارجی نامیده می شوند. عوامل خارجی بیشتر مربوط به برداشت فرد از موسیقی هستند. بررسی ها نشان می دهند كه عوامل داخلی در تغییر نوع واكنش فرد به موسیقی مؤثرتر از عوامل خارجی هستند.

برای اینكه موسیقی بتواند در یاری رساندن به ورزشكار مؤثر باشد، باید دارای كیفیت موزون بسیار قوی و مناسبی باشد تا با ریتم فعالیت ورزش هماهنگ شود و نیز باید ضرباهنگ آن با ضربان قلب ورزشكار متناسب باشد. ملودی و هارمونی موسیقی باید وضعیت روحی و ذهنی مثبتی را ایجاد كند، یعنی اینكه به شنونده انرژی و روحیه بدهد.

موسیقی باید از زمینه فرهنگی و اجتماعی ورزشكار منشأ گرفته باشد و مزیت های اجتماعی او را گوشزد نماید.

موسیقی باید علاوه بر احساسات از سایر روش ها و وسایل همراه مثل تلویزیون و فیلم برای بهتركردن فعالیت فیزیكی استفاده كند. مثالهای كلاسیك این فیلم ها و موسیقی ها عبارتند از فیلم " چشم ببر" از سری فیلم های راكی و موسیقی" ارابه های آتش" اثر ونجلیس كه با بازیهای المپیك بسیار متناسب و همخوان هستند.

یكی از مثالهای خاص و تجربیات عملی در این زمینه، مربوط به پروفسورPeter Terry در زمانی است كه در بازیهای المپیك زمستانی سال 1998 ناگانوی ژاپن به عنوان فیزیولوژیست در خدمت تیم بریتانیا بود. تیم بریتانیا در آن سال موفق ترین حضور خود را در طی دهه های گذشته تجربه كرد و توانست پس از سال ها صاحب مدال در بازیهای زمستانی شود.

اعضای این تیم در طی تمرینات و در روزهای مسابقه به ترانه "One moment in time" گوش می دادند و در همان حال سعی می كردند خود را در حا ل وهوای ترانه و در آن لحظه از زمان تجسم كنند. در روز مسابقه فینال آنها توانستند با اختلاف بسیار ناچیزی صاحب مدال برنز شوند. این ترانه همچنین بهRichard Fauldكمك كرد تا در المپیك 2000 سیدنی مدال طلای تیراندازی را بدست آورد.
آخرین قطعه موسیقی كه یك ورزشكار گوش می دهد بیشتر در ذهن وی می ماند، بنابراین باید در انتخاب آن دقت شود.

مثال دیگر مربوط به اعضای تیم بوكس بریتانیا در المپیك سیدنی می باشد كه اظهار داشته اند یكی از كارهای قبل از مسابقه آنها گوش دادن به ترانهBlue sugar بوده است كه باعث شده به نحو مؤثری تحریك شوند و از هیاهوی قبل از مسابقه دور بمانند.

همچنین بوكسور فوق سنگین بریتانیاAudly Harrison، قبل از هر مسابقه مدتی به موسیقی كلاسیك ژاپنی گوش می داد.
سه عامل مهم دیگر در انتخاب موسیقی مناسب دخیل هستند.

1. تنوع در موسیقی كه می تواند ورزشكار را علاقمند و مصمم نگهدارد.

2. صدای موسیقی باید به اندازه كافی رسا باشد تا توسط سرو صدای محیط مخدوش نگردد.

3. در صورتی كه موسیقی و حركت همزمان هستند، ضرباهنگ موسیقی باید با سرعت و شدت حركت
متناسب باشد.
به طور مثال اگر شخص در حال تمرین دوچرخه سواری با سرعت 90 دور در دقیقه است، موسیقی همراه وی باید دارای ضرباهنگ (bpm)90 باشد یا مثلاً وقتی فردی در حال دوچرخه سواری با سرعت 60 دور در دقیقه است می تواند با ضرباهنگ (bpm) 120 به صورت نصف دور در هر ضربه و یا یك دور در هر دو ضربه هماهنگ شود. توصیه می شود كه ضرباهنگ موسیقی حدود دو برابر سرعت ورزش باشد، زیرا اغلب ترجیح داده می شود كه ضرباهنگ موسیقی نزدیكی به تعداد ضربان قلب ورزشكار باشد. اگر ورزشكاری با سرعت 60 دور در دقیقه ركاب بزند، ضربان قلب او تقریباً 100 می باشد و اگر متناسب با ضرباهنگ 120 تمرین كند، ضربان قلب وی تقریباً همین حدود خواهد بود.

پیشرفت های تكنولوژیك اخیر این امكان را فراهم آورده اند كه ورزشكاران بتوانند آهنگ های مورد نیاز خود را با استفاده از یك پخش صوتmp3 از طریقInternet گوش كنند. كمپانیNike در این زمینه پیشگام شده و پخش صوت قابل حمل ورزش (PSA) را ساخته است كه به قسمت بالای بازوی ورزشكار بسته می شود و وی می تواند از این طریق آهنگ های مورد نیاز خود را از راه اینترنت و به مدت 2 ساعت گوش دهد، در حالی كه همزمان به حركات ورزشی می پردازد.

موسیقی و وضعیت روحی(Flow)

تحقیقات جدید نشان می دهند كه رابطه جالبی بین استفاده از موسیقی و تأثیر آن بر روی وضعیت روحی(Flow) فرد وجود دارد.Flow یا وضعیت روحی (مثبت) یعنی تغییر آگاهی فرد در حین انجام حركات ورزشی، به طوری كه جسم و روح به صورت یك خلبان اتوماتیك عمل كنند و تلاش آگاهانه به حداقل برسد. برخی مربیان ترجیح می دهند كه این ضایعات را در محدوده یاIn the zone بنامند كه تقریباً حالتی شبیه خلسه یا هیپنوتیزم است. این وضعیت مثبت روحی با شرایط خوب روانی همراه شده و امكان انجام دقیق و لذتبخش حركات فیزیكی را فراهم می كند.
در سال 1999، تعداد 1231 نفر از ورزشكاران ورزش های موازی در كلاس هایی كه در آنها حین ورزش موسیقی پخش می شد، مورد بررسی قرار گرفتند و در پایان كار از آنها خواسته شد تا یك پرسشنامه 36 قسمتی را پركنند. نتایج نشان دادند كه بین ضرباهنگ موسیقی (Music rate) و Flow rate هماهنگی و ارتباط وجود دارد و اینطور نتیجه گیری شد كه موسیقی می تواند به نحو مؤثری باعث لذت بردن از ورزش شود و شاید در این میان عامل كلیدی انتخاب موسیقی صحیح باشد.

در تحقیق دیگری سه گروه حضور داشتند كه گروههای اول و دوم درحین ورزش به موسیقی گوش می دادند؛ گروه اول به موسیقی تند(BMRI بالا) و گروه دوم به موسیقی آرام(BMRI پایین) گوش می دادند و گروه سوم گروه كنترل بود.
نتایج نشان دادند كه انتخاب موسیقی صحیح می تواند به انجام حركات ورزشی كمك بسیاری كند. در واقع موسیقی به ورزشكار كمك می كند تا انرژی خود را رها سازد.

نتیجه
موسیقی برای ورزشكار به صورت منبعی از انگیزه وانرژی است و گاهی اوقات گوش دادن به یك موسیقی خوب اثری جادویی دارد. نكته بسیار مهم این است كه انتخاب نوع موسیقی تقریباً به طور كامل به علاقه خود شخص بستگی دارد و به همین دلیل توصیه نمی شود كه چه ورزشكاری به چه نوع موسیقی گوش دهد، هر چند عواملی وجود دارند كه می توانند نوع موسیقی مفید و مؤثر را مشخص نمایند كه اكنون شما از آنها آگاهی دارید.

جملات زيبا

-چه نيكوست با عشق و مهر سخن گفتن،تا گُلي از خواب برآيد.

-دعا و نيايش،موجب آرامش و اميدواري است و انگيزه به زندگي و تلاش و پشتكار را در انسان تقويت مي كند.

-بياييم خلاقانه زندگي و ذهنمان را تازه تر كنيم.

-زندگي را با نيايش،ورزش و تغذيه سالم،دلنشين تر بسراييم.

-اين نيز بگذرد.

 

شعارهاي فرهنگي ورزشي

شجاعت و فداكاري با ورزش

پشتكار با ورزش

اخلاق خوش با ورزش

تمركز ذهن با ورزش

آسايش و آرامش با ورزش

تفريح و نشاط با ورزش

پُر انرژي با ورزش

طرح هاي فرهنگي ورزشي

سخنی پند آموز

امام على سلام الله علیه :
مَنْ حَسُنَتْ خَليقَتُهُ طابَتْ عِشْرَتُهُ؛

هر كس خوش اخلاق باشد، زندگي اش پاكيزه و گوارا مي‏گردد.